Przełom Hornadu

Słowacki Raj to płaskowyż, który w wyniku erozji został poprzecinany licznymi dolinami i wąwozami, połączonymi obecnie siecią szlaków pieszych i rowerowych, a najsłynniejsze to te z metalowymi lub drewnianymi kładkami i drabinami, i to bez szczególnych zabezpieczeń. Utworzono tu Park Narodowy.

To pierwsza moja wycieczka do Słowackiego Raju. Jest z tych dłuższych, ale nie będziemy tu tracić dużo sił na wspinanie się jak pod jakąś wysoką górę, dzięki czemu energii starcza na dłużej. 

Trochę się bałam tych wszystkich drabin, drabinek, łańcuchów, kładek wystających tuż nad rwącym potokiem. Okazało się, że w rzeczywistości nie wyglądały one tak strasznie jak na zdjęciach. Ot kolejna atrakcja do pokonania na trasie, ale wiadomo, jednak z zachowaniem ostrożności.

Trasa na mapie: (i zaznaczona dodatkowo tutaj)

 

Na zaproponowanej trasie ruch był umiarkowany. Start jest w miejscowości Smižany w jego części, która się nazywa Čingov. Wychodzą stąd szlaki na Słowacji Raj. Parking dla turystów kosztował 5 euro, ale za to nikt nie pobierał opłaty za wejście na szlak (zaznaczona trasa zaczyna się na tym parkingu). Później się okazało, że większość turystów rusza na Przełom Hornadu od zachodu, z miejscowości Podlesok, skąd ja ruszałam na Suchą Belę.

Na trasie na szlaku żółtym jest słynny Tomášovský výhľad (tł. Tomaszowski widok). To skalna platforma widokowa, do której prowadzi dosyć proste podejście. Widać z niej Tatry w pełnej okazałości.

Później szlakiem niebieskim będziemy szli Przełomem Hornadu – bardzo ciekawym, bogatym w liczne kładki i łańcuchy, i wyrastające na ścieżce skały. Tych najciekawszych nie udało mi się sfotografować, bo byłam zbyt nimi pochłonięta. 

Następnie będziemy się „pieli” jednokierunkowym szlakiem zielonym przez wąwóz Kláštorská roklina do Kláštoriska (gdzie są ruiny klasztoru). Powrót w całości szlakiem niebieskim, najpierw grzbietem wzgórza, a potem ponownie wzdłuż Hornadu.

Trasę można dowolnie modyfikować, nawet zmieniać ją w trakcie, bo sporo tu różnych szlaków.

Fotorelacja:
↑ na szlaku żółtym wśród krzaków malin
↑ jakby ktoś zapomniał kanapek 😉
↑ drugi punkt widokowy przy szlaku żółtym, a w dole Tomášovská Belá
↑ Tomášovský výhľad
↑ Tomášovský výhľad na Tatry
↑ szlak niebieski – Przełom Hornadu
↑ szlak niebieski – Przełom Hornadu
↑ Kláštorsko
↑ powrót szlakiem niebieskim
↑ powrót szlakiem niebieskim
↑ Tomášovský výhľad z dołu na szlaku niebieskim

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Słowacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.