Diery – Trasa I

Trasa I na mapie: (dodatkowa mapka tutaj)

 

To trasa którą przeszłam (obejmuje wszystkie 3 części Dier). Nie rozszerzałam ją o Małego Rozsutca, bo tego dnia miało zacząć padać ok. 12:00, i tak też się stało. Na Rozsutca nie chciałam się wspinać w deszczu, bo to najtrudniejsze podejście w Małej Fatrze. Poszerzona trasa o Małego Rozsutca to Trasa II.


Diery (po polsku dziury), znane również pod nazwą Jánošíkove diery, są systemem wąwozów, którymi płynie wartki Hlboký potok. Składają się z 3 części: Dolné diery, Nové diery Horné diery, i przez wszystkie nie przejdziemy. Będziemy szli pod górę, dnem wąwozu wzdłuż potoku. Jest dosyć wartki, i na przykład w porównaniu do Słowackiego Raju poziom wody jest wyższy. Jest tu ponad 20 wodospadów znanych pod nazwą Vodopády Dierového potoka. Na szlaku zamontowano drabinki, klamry, liny/łańcuchy do asekuracji.

Kierunek trasy jest ważny – ten na poniższej mapie uwzględnia ruch jednokierunkowy w Nowych i Górnych Dierach.

Na miejscu są dwa parkingi: przy drodze (zaznaczony tutaj) i przy stojącym obok hotelu (kosztował 5 euro). Nie zauważyłam żadnego znaku mówiącego, że ten parking przy drodze jest płatny, i właśnie tam zostawiliśmy auto, nic nie płacąc, podczas gdy większość osób na moment mojego przyjazdu wybrała 5 euro pod hotelem. Jak odjeżdżałam cały parking przy drodze był już zapełniony, a jedno tylko auto miało jakiś paragon za szybą 😮 . Koniec końców skończyło się zaoszczędzonym 5 euro, ale jak jest naprawdę z tym parkingiem to nie wiem…

Fotorelacja:
↑ na początku Dolnych Dier na szlaku niebieskim
↑ na początku szlaku niebieskiego do Górnych Dier i widoczny Mały Rozsutec
↑ Górne Diery – szlak niebieski
↑ drabinka w Górnych Dierach
↑ wracamy górą szlakiem zielonym
↑ powrót do skrzyżowania szlaków żółtego i niebieskiego; Koliba Podžiar
↑ powrót do miejsca, w którym szlak żółty odchodził do Nowych Dier

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Słowacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.