Cefalù było kolejnym punktem mojego programu na trasie między Taorminą a Palermo. Wstąpiłam tam tylko na jeden dzień, ale warto byłoby tu zostać choćby jeden dzień dłużej i wybrać się na wycieczkę na górę Rocca, z której jest wspaniały widok na wybrzeże.


Do Cefalù (wymawia się „czefalu”, z akcentem na pierwszą sylabę) z Taorminy jechałam autostradą wzdłuż wybrzeża przez Mesynę. Już sama droga jest niezłą przygodą, bo nie dość, że z widokami na wybrzeże, to jeszcze w poprzek łańcuchów górskich Monti Peloritani, Monti Nebrodi i Madonie. Stąd piękne widoki przeplatają się tutaj z kolejnymi tunelami poprowadzonymi przez gęsto usiane góry. Do Cefalù trzeba zjechać z autostrady z gór Madonie do samego morza, a auto zostawić na przykład na dużym parkingu tutaj albo jak ja tutaj.

O Cefalù:

To miasteczko położone u podnóża wspomnianej już góry Rocca. Kamieniczki wyrastające tuż przy linii Morza Tyrreńskiego to charakterystyczny obrazek, będący jedną z wizytówek Sycylii. Przybliżając nieco historię, to w IV w p.n.e. starożytni Grecy założyli tutaj kolonię, którą nazwali Kefaloidion od słów „głowa” lub „skała”. Później Rzymianie nadali temu miejscu nazwę Coephaledium. W okresie dominacji bizantyńskiej osadę przeniesiono wyżej, na górę Rocca, a świadczą o tym ślady po zabudowie. W 858 r., po długim oblężeniu, miasto zostało zdobyte przez Arabów, przemianowane na Gafludi i włączone do Emiratu Palermo (z tego czasu niewiele wiadomo o Cefalù, nie ma też zauważalnych świadectw). W 1063 r. zostało zdobyte przez pochodzącego z Normandii Rogera I. Za czasów jego syna – Rogera II – pierwszego króla Sycylii, miasto przeniesiono na powrót do podnóża góry, a w roku 1131 r. rozpoczęła się budowa katedry, obecnie perły architektury i sztuki romańskiej. Katedra w 2015 r. została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach Arabsko-Normańskie Palermo i kościoły katedralne Cefalú i Monreale. Można do niej wejść, ale z zasłoniętymi nogami i ramionami.

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Sycylia lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Spacer na mapie:Zdjęcia z wycieczki:
↑ już w Cefalù, a przed nami Rocca
↑ ulica Lungomare Giuseppe Giardina biegnąca wzdłuż plaży
↑ droga przechodzi w Via Vittorio Emanuele
↑ przy styku Via Vittorio Emanuele i Via XXV Novembre znajduje się Lavatoio medievale (średniowieczna pralnia)
↑ Via Vittorio Emanuele prowadzi do Piazza Marina i nabrzeża
↑ podążamy dalej Via Carlo Ortolani di Bordonaro do Bastione di Capo Marchiafava przy kościele Chiesa dell’Itria; na horyzoncie deszcz i zaraz będzie kropić
↑ widok z Bastione di Capo Marchiafava na zachód
↑ główną arterią – Corso Ruggero – dochodzimy do Piazza del Duomo, przy którym stoi Duomo (słynna katedra ufundowana przez króla Rogera II)
↑ Duomo – słynna katedra ufundowana przez króla Rogera II
↑ Piazza del Duomo
Droga z Taorminy do Cefalù na mapie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.