Bez względu na to ile masz czasu na zwiedzenie Sycylii, Taorminę odwiedź koniecznie. 


Położenie jej jest wyjątkowe – na zboczach gór (tarasach) schodzących stromo do Morza Jońskiego. Ten widok robi wrażenie już z daleka w drodze z Katanii i z trudem przychodzi wyobrażenie sobie drogi prowadzącej z dołu na górę. A taka istnieje i jest jedną gęstą serpentyną, której część prowadzi nawet tunelem przez górę. 

Już na pierwszy rzut oka widać, że Taormina zdecydowanie różni się od innych miast Sycylii. Jest pięknie położona, zadbana, udekorowana kwiatami, z wyjątkowym widokiem na Etnę. Dużo tu turystów nawet w upalny dzień. Baza hotelowa jest szeroka. Mój hotel był zlokalizowany prawie na samej górze. Zejście schodami w dół zajmowało krótką chwilę. Dostać się z powrotem na górę można było autobusem. Widok z hotelu bezcenny.

Na głównym zdjęciu widać Teatro Antico, a ten zielony zadrzewiony teren to Giardini della Villa Comunale.

Główne atrakcje Taorminy:

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się na pieszo. Jazda autem po mieście przez wąskie uliczki i kolejne ostre zakręty w górę i w dół jest męcząca i momentami stresująca. Tutaj większy albo dezel mają pierwszeństwo, nawet jeśli się z tym nie zgadzasz. Trasę spaceru zaznaczyłam na mapie poniżej.


Teatro Greco Romano di Taormina

Zwany także Teatro Antico jest najważniejszym zabytkiem i obiektem w Taorminie. Zbudowany został przez Greków w III w. p.n.e., następnie znacząco przebudowany w epoce rzymskiej w II w. Jest drugim największym teatrem na Sycylii po tym w Syrakuzach. Charakterystyczne dla teatrów greckich jest ich usytuowanie z wykorzystaniem ukształtowania terenu, co jak widać, miało miejsce w tym przypadku. Zbudowany jest z czerwonej cegły i marmuru.

Otwarty jest od 9:00 do godziny przed zachodem słońca. Więcej, w tym o cenach, można przeczytać tutaj. W teatrze organizowane są koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne, a o nich więcej tutaj. Jak widać po ilości zamieszczonych przeze mnie zdjęć teatru, nie zdążałam odwiedzić tej najgłówniejszej atrakcji Taorminy, i wciąż mi się jeszcze obrywa, że to ponoć była moja wina.

Adres: Via del Teatro Greco 40, Taormina.

↑ Teatro Antico

Giardini della Villa Comunale

Po drodze mijać będziemy niezwykły ogród, niegdyś prywatny, dzisiaj otwarty dla wszystkich. Został założony przez Florence Trevelyan, a po jej śmierci podarowany miastu i stanowi teraz część większego kompleksu. Można tu podziwiać różnorodne kwiaty, krzewy, kaktusy, drzewa. Klimat tworzą również – stylizowane na orientalne  – budowle, ciągle jakby na ukończeniu. Jest stąd piękny widok na Etnę i morze.

Adres: przy Via Roma

↑ Giardini della Villa Comunale
↑ Giardini della Villa Comunale
↑ Giardini della Villa Comunale
↑ Giardini della Villa Comunale

Corso Umberto

To gęsto uczęszczana przez turytów uliczka – deptak, biegnąca przez centrum miasta. Oba jego krańce „zamknięte” są bramami: Porta Messina od strony Mesyny i Porta Catania od strony Katanii. Mniej więcej w połowie wychodzi na Piazza IX Aprile – plac na kształt balkonu zawieszonego nad morzem – z którego jest piękny widok na zatokę i Etnę. Przy placu stoi kościół San Giuseppe i dawny kościół Sant’Agostino, w którym obecnie mieści się biblioteka.  

Idąc dalej Corso Umberto dojdziemy do Piazza del Duomo, na którym stoi barokowa fontanna Quattro Fontane zwieńczona symbolem miasta – kobietą centaurem, która trzyma glob ziemski i berło – symbol władzy. Deptak wkrótce kończy się bramą Porta Catania.

↑ Corso Umberto
↑ widok z Piazza IX Aprile
↑ Piazza del Duomo i Quatrtro Fontane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.