Zamek w Mikulovie

W 1249 r. Přemysl Otakar II dał zamek w lenno, prawdopodobnie jeszcze w trakcie jego budowy, Henrykowi I z Liechtensteinu. Przed końcem XIII w. zamek został ukończony, a ponieważ był główną siedzibą rodu, był nieustannie przebudowywany, aby zapewnić komfort i reprezentacyjny charakter dla tak licznej rodziny. Jednak kosztowne życie i niezbyt dobre zarządzanie zmusiły ostatecznie Krzysztofa IV z Liechtensteinu do sprzedaży zamku w 1560 r., który wkrótce, z uwagi na brak dziedzica kolejnych właścicieli, przeszedł na ręce cesarstwa.

W  1575 r. zamek stał się podarunkiem cesarza Rudolfa II dla Adama z Dietrichsteinu – ambasadora dworu cesarskiego w Rzymie i Madrycie, i był w posiadaniu jego potomków do 1945 r. Rozkwit zamku przypadka na okres panowania syna Adama – Franciszka – biskupa ołomunieckiego i kardynała, który odbudował ówczesny renesansowy zamek.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był dwukrotnie zajęty, w tym w 1645 r. przez wojska szwedzkie, które przyniosły oczywiste szkody dla zamku. Zamek był ponownie przebudowywany w II połowie XVII w. i na początku XVIII w., ale prawie zakończoną budowę zniszczył pożar, który wybuchł 10 sierpnia 1719 r., po którym zamek trzeba było odbudować na nowo.

W 1805 r. na zamku gościł Napoleon w związku z bitwami toczonymi z Austrią. W kwietniu 1945 r. na zamku wybuchł ogromny pożar, który przyniósł większe zniszczenia od tego z 1719 r. Oba pożary nie zniszczyły zabytkowej beczki na wino z 1643 r.


O zwiedzaniu 

Dostępnych jest kilka tras zwiedzania, m.in. historyczna Od Gotyku po Imperium, biblioteka (z XVIII w., jeden z nielicznych i najcenniejszych obiektów, który nie został zniszczony w trakcie pożaru w 1945 r.), piwnice zamku z gigantyczną beczką (z 1643 r., zbudowaną na zlecenie księcia Maksymiliana z Dietrichsteinu). Więcej o trasach i godzinach zwiedzania na stronie internetowej tutaj.

Samo wejście na teren zamku było bezpłatne. Można było pospacerować licznymi tam przejściami i ścieżkami. 

Zamek na mapie tutaj i na obrazku poniżej:

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Morawy Południowe lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Zdjęcia zamku:
↑ widok na zamek ze Świętego Kopca
↑ widok z zamku na Święty Kopiec
↑ zamek w Mikulovie
↑ na zamku w Mikulovie
↑ na zamku w Mikulovie
↑ na zamku w Mikulovie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.