Katania to drugie co do wielkości miasto na Sycylii. Leży na wschodnim wybrzeżu wyspy u stóp Etny. W 2002 r. Katania została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedno z miast późnego baroku. Założyli ją osadnicy greccy ok. 724 r. p.n.e., natomiast osiągnęła apogeum rozwoju w epoce rzymskiej. XVII wiek nie był szczęśliwy dla miasta, bo w 1669 r. ucierpiało na skutek zalania lawą, a w 1693 r. w wyniku trzęsienia ziemi. W XVIII w. nastąpiło odrodzenie Katanii, a z tych czasów pochodzą jej rozległe place i barokowa zabudowa. Głównym architektem był wówczas Giovanni Battista Vaccarini (*1702 †1768).

Na miejscu uwagę zwracają zaniedbane fasady części budynków, nawet w centrum miasta, co na pierwszy rzut oka może trochę zniechęcać. Prawdę powiedziawszy, jest to powszechny widok na Sycylii, natomiast nietypowy dla takich kurortów jak Taormina. Zwłaszcza w głębi wyspy zabudowa wiosek i miasteczek jest skromna.

Trasa spaceru na mapie:

Atrakcje i opis spaceru:

Mój spacer rozpoczął się przy fontannie Fontana di Proserpina przy Via VI Aprile. Jest tam miejsce, gdzie można zaparkować samochód. Będziemy stąd podążać w kierunku Piazza del Duomo. Duży parking (płatny) znajduje się również tutaj – blisko głównych atrakcji. 


Palazzo Biscardi

Tuż obok Piazza del Duomo stoi pałac Palazzo Biscardi, a wejście do niego jest przy Via Museo Biscari 10. Z zewnątrz pałac szczególnie nie zachwyca, sprawia wrażenie chaotycznej bryły. Ma za to wystawne wnętrza zdobione freskami. Został zbudowany po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z 1693 r. bezpośrednio na murach miasta, które częściowo przetrwały wstrząsy.


Piazza del Duomo

↑ Cattedrale di Sant’Agata

Główny punkt miasta to plac Piazza del Duomo. Przy nim stoi katedra poświęcona św. Agacie (Cattedrale di Sant’Agata), która jest patronką miasta. Katedra (Duomo) została wzniesiona pod koniec XI w. za czasów panowania pochodzącego z Normandii Rogera I. Po trzęsieniu ziemi w 1693 r. kościół zrekonstruowano. Fasada jest autorstwa Vaccariniego.

Roger I przybył do południowych Włoch jako młody człowiek w 1057 r., a w 1061 r. rozpoczął podbój Sycylii, którą wówczas rządzili Arabowie. Do roku 1091 r. zdobył całą wyspę. 

↑ Fontana dell’Elefante

Na placu stoi słynna Fontanna ze Słoniem (Fontana dell’Elefante), wykonana w 1735 r. przez Vaccariniego. Słoń stojący na cokole wykony został z kamienia lawowego. Dźwiga na plecach obelisk przywieziony z Egiptu pokryty hieroglifami, zwieńczony insygniami św. Agaty.

Obok znajdziemy drugą fontannę Fontana dell’Amenano, zwaną również acqua a lenzuolo, co znaczy woda jak prześcieradło, ponieważ strumień płynącej z niej wody zdaje się tworzyć płachtę materiału.

↑ Fontana dell’Amenano

Teatro Romano i Odeon

Obecny wygląd Teatro Romano pochodzi z II w. Prawdopodobne jest, że powstał na miejscu starszego teatru greckiego. Został zbudowany z kamienia lawowego, ze zdobieniami z marmuru. Mógł pomieścić 7 tys. widzów. Do XIX w. był zabudowany kamienicami. Wtedy to rozpoczęto proces wywłaszczania, rozbiórki kamienic i prac wykopaliskowych.

Teatro Romano sąsiaduje z Odeonem – z III w., w którym wystawiano spektakle muzyczne i wygłaszano mowy. Więcej o cenach i godzinach ich otwarcia na stronie internetowej tutaj.

Adres: wejście do teatru znajduje się przy Via Vittorio Emanuele II 262.


Castello Ursino

↑ Castello Ursino
↑ Castello Ursino

Idąc zgodnie z mapką dojdziemy do prawdziwego średniowiecznego zamku. Został wzniesiony nad brzegiem morza w XIII w. przez Fryderyka II Hohenstauf – króla Sycylii od 1198 r., Cesarza Rzymskiego od 1220 r. Dzisiaj brzeg jest trochę dalej, a ląd dookoła został utworzony z zastygłej lawy w 1669 r. Zalana lawą została również fosa.

Zamek jest masywny, zbudowany został na planie kwadratu i posiada 4 cylindryczne baszty w narożnikach. Przetrwał trzęsienie zmieni z 1693 r.  

W środku mieści się muzeum miejskie, które akurat było już zamykane podczas mojej wizyty w Katanii. W internecie wyczytałam, że w środku zastaniemy stałą wystawę eksponatów i dzieł sztuki pochodzących z terenów Sycylii, ale również organizowane są tam wystawy okresowe (obrazów, fotografii). Przestrzeń wystawiennicza jest umieszczona na kilku piętrach połączonych schodami i windami. Ustawione są tam krzesła i ławki do odpoczynku.

Adres: Piazza Federico di Svevia 24, Catania.


Via Etnea

↑ Via Etnea, a daleko na horyzoncie widoczne zbocze Etny
↑ Amfiteatr przy Piazza Stesicoro

Spacer kontynuujemy ulicą Via Etnea – jedną z głównych arterii Katanii. Będziemy nią podążać do parku – Villa Bellini – z egzotycznymi roślinami i gęstą siecią alejek.

Po drodze mijać będziemy ruiny Amfiteatru rzymskiego – przy placu Piazza Stesicoro. Zbudowany został prawdopodobnie w II w. Widoczna jest 1/4 budowli, reszta znajduje się pod barokowymi kamienicami  i kościołem Chiesa di San Biagio, powstałymi po trzęsieniu ziemi w 1693 r. Budulec amfiteatru został wykorzystany do budowy murów obronnych miasta, a jego granitowe kolumny najprawdopodobniej to te same zdobiące teraz fasadę Cattedrale di Sant’Agata.

↑ Amfiteatr przy Piazza Stesicoro
↑ Via Etnea, tuż przy Villa Bellini
↑ Villa Bellini
↑ Villa Bellini
↑ Villa Bellini

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Sycylia lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.