Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (SKANSEN)

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zostało podzielone na sektory ekspozycyjne odpowiadające grupom etnograficznym zamieszkującym tereny dawnego Podkarpacia: Bojków, Łemków, Dolinian oraz Pogórzan wschodnich i zachodnich. Zobaczymy tu chałupy, kuźnie, wiatraki, młyny wodne, tartak, karczmę, remizę strażacką, obiekty sakralne: kościoły, cerkwie oraz niedostępna jeszcze synagoga. Ponadto, ważnym punktem na mapie skansenu jest zrekonstruowany Galicyjski Rynek – centrum dawnego małego miasteczka z II połowy XIX wieku, jak również dwór szlacheckiZarówno świątynie, jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone wnętrza. Skansen znajduje się przy ul. Rybickiego 3.

↑ tablica przedstawiająca plan skansenu

Do obejścia jest spory obszar, samemu bądź z przewodnikiem, za którego trzeba extra zapłacić. O godzinach zwiedzania i cenniku więcej tutaj. Można się przyłączyć do już zwiedzającej wycieczki z przewodnikiem i zapłacić bezpośrednio jemu.

Przy zwiedzaniu samodzielnym nie będziemy mogli wejść do większości budynków, a tak się składa, że ich wnętrza są najciekawsze. Na szczęście w większości domów Galicyjskiego Rynku otwarte były okna (w czerwcu) i można było zajrzeć przez nie do środka. Ponadto, obiekty ekspozycyjne na Galicyjskim Rynku dostępne są dla zwiedzających codziennie w określonych godzinach (harmonogram tutaj). 

Bardzo ciekawy jest wystrój dworu szlacheckiego i szkoda by było tam nie zajrzeć. Podczas mojego pierwszej wizyty w skansenie był on otwarty dla wszystkich. W trakcie mojej ostatniej wizyty był zamknięty, a zajrzenie do środka było mocno utrudnione.

Nie zapomnijcie odwiedzić również innych atrakcji w okolicy.

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Bieszczady Latem lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Fotorelacja: 
↑ chata bojkowska
↑ chata łemkowska
↑ cerkiew grekokatolicka z Ropek
↑ dwór szlachecki
↑ wnętrze dworu
↑ wnętrze dworu
↑ sektor naftowy
↑ chata Pogórzan zachodnich
↑ kościół rzymskokatolicki z Bączala Dolnego
↑ Galicyjski Rynek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.