Sanok, zapora w Solinie i cerkiew w Równi

↑ skansen w Sanoku

Sanok to malownicze miasto położone nad Sanem. Warto się tutaj wybrać, żeby zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czyli tutejszy pokaźnych rozmiarów skansen z zabudową grup etnograficznych zamieszkujących tereny dawnego Podkarpacia.

Adres: Muzeum Budownictwa Ludwego w Sanoku
ul. Aleksandra Rybickiegio 3
38-500 Sanok


↑ Zamek w Sanoku, w którym mieści się muzeum

Kolejną atrakcją wartą zobaczenia jest galeria prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które uczynił swoim jedynym spadkobiercą. Tym samym muzeum stało się posiadaczem największej na świecie kolekcji prac malarza. Warto się tam wybrać przed wizytą w skansenie, bo w odwrotnej kolejności możecie odczuwać już nadmierne zmęczenie. Poza tym, z dziedzińca zamku, w którym utworzono muzeum, i który góruje nad Sanokiem, roztacza się piękny widok.

Adres: Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok


↑ Jezioro Solińskie i zapora
↑ Jezioro Solińskie

W drodze powrotnej warto zajechać do Soliny, żeby przespacerować się po zaporze. Powstał tutaj sztuczny zbiornik w dolinie na Sanie. Dochodzi do niego również Solinka. Organizowane są tutaj rejsy po jeziorze. Zapora jest najwyższa w Polsce, ma 82 m wysokości.

↑ zapora w Solinie

Po drodze do Lutowisk przejeżdża się przez Równię, w której stoi cerkiew bojkowska z XVIII w., i która obecnie pełni funkcji kościoła rzymskokatolickiego.

↑ cerkiew bojkowska w Równi

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Bieszczady Latem lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Mapa dojazdu (Lutowiska → Sanok → zapora w Solinie 
→ cerkiew w Równi → Lutowiska):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.