Błędne Skały - Trasa I:

 

Dojście do Błędnych Skał jest nieco dłuższe niż w Trasie II, bo z nastawieniem na zobaczenie jeszcze innych atrakcji.

Trasa rozpoczyna się (i kończy) na niewielkim parkingu na Lisiej Przełęczy, przy Drodze Stu Zakrętów (387), tuż za Karłowem jadąc od strony Radkowa (był bezpłatny). Tam zostawiamy auto i kierujemy się na szlak zielony. Idziemy nim aż do końca, żeby skierować się na Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – szlak czerwony.

Przejście Błędnymi Skałami to ta dolna część łezki na mapie. Wejście jest z lewej strony i trzeba do niego dojść górą łezki.

Alternatywy:

Powrót można sobie urozmaicić (tak jak zrobiłam to ja, ale nie udało mi się tej trasy zaznaczyć na powyższej mapie), tzn. nie wracać tym samym szlakiem, tylko po wyjściu z Błędnych Skał ruszyć szlakiem zielonym zygzakiem w dół, a po dojściu do drogi, którą widać na mapie (kliknij w link pod mapą, a następnie w zakładkę Sygnatura, to lepiej ją zobaczysz), skręcić w prawo do Karłowa i z Karłowa szlakiem niebieskim z powrotem na parking.

Atrakcje na trasie:
↑ pozostałości po Forcie Karola

Tuż po rozpoczęciu marszu szlakiem zielonym podejdźcie na górę Ptak (wys. 833 m n.p.m.). Są tam pozostałości po pruskim Forcie Karola, zbudowanym pod koniec XVIII w., dawnej strażnicy na granicy Prus i Austrii dla ochrony Drogi Stu Zakrętów, a ponadto jest tam punkt widokowy, z którego w pełnej okazałości widać Szczeliniec.

↑ widok na Szczeliniec w chmurach
↑ najpewniej Skalniak, ale plakietki nie było 😉

Najwyższy punkt wycieczki to Skalniak (wys. 925 m n.p.m.).

Dochodzimy do Długiego Mokradła. Jest tam ułożona kładka z desek. Na innym odcinku trzeba iść po kamieniach, żeby nie zmoczyć butów. Na zdjęciu widać, że zgodnie z planem jesteśmy na szlaku czerwonym 🙂

↑ Długie Mokradło

 

 

 

 

 

 

↑ na szlaku
↑ tuż przed Błędnymi Skałami
↑ widok na Szczeliniec w drodze powrotnej

Zobacz również pozostałe wycieczki z kategorii Góry Stołowe lub kliknij w Menu Hamburger (jeżeli przeglądasz przez komórkę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.